фізична культура
Тема Гандбол
1. Місце українського гандболу на сучасному етапі розвитку європейського спорту.
Після проголошення незалежності українські спортсмени приймають участь у міжнародних змаганнях як у складі національних збірних - Кубок Ігоря Євдокимовича Турчина, чемпіонати Світу та Європи, Олімпійські ігри, так і у складі клубних команд - таких як: Ліга чемпіонів, Балтійська ліга, Кубок Європи, Кубок виклику, тощо.
Європейська федерація гандболу заснована у листопаді 1991 року в Берліні Німеччина) і налічувала у своєму складі 29 національних європейських асоціацій, які є членами Міжнародної федерації гандболу. Європейська федерація гандболу (ЕНF- ЄГФ) на сьогоднішній день об’єднує 52 національні федерації і представляє Міжнародну федерацію гандболу (ИГФ) в європейських країнах. Із 2012 року федерацію очолює француз Жан Бріо.
В рамках своєї діяльності Європейська федерація гандболу відповідає за проведення різноманітних турнірів, в тому числі і чемпіонів Європи серед чоловічих і жіночих національних збірних команд – один раз на два роки по парних роках (із 1994 року).
Із 1994 по 2014 роки проведено 11 чемпіонатів Європи серед чоловічих збірних команд.
Українські гандболісти в фінальній частині континентальної першості брали участь п’ять разів (2000 – 12 місце, 2002 – 11, 2004 – 15, 2006 – 12, 2010 – 16), два рази виходили з групи, решта – закінчували боротьбу на першому груповому етапі.
Український гандболіст Олег Великий із команди ЗТР (Запоріжжя) у 2000 році став кращим бомбардиром чемпіонату Європи – 46 м’ячів закинув у ворота суперників.
Жіночий чемпіонат Європи з гандболу стали проводити з 1994 року один раз на два роки під егідою Європейської гандбольної федерації (ЄГФ). Перший чемпіонат проходив у Німеччині, золоті медалі розігрували 12 національних збірних.
Жіночі збірні Норвегії, Данії, Угорщини, Росії, Німеччини і України з 1994 по 2014 роки брали участь у всіх фінальних турнірах чемпіонатів Європи.
Національна жіноча збірна команда України з 1994 по 2014 роки успішно проходила відбіркові турніри і брала участь у всіх фінальних турнірах чемпіонатів Європи. Так, наші спортсменки вибороли срібні медалі чемпіонату Європи 2000 року, поступившись у фіналі збірній Угорщини – 30:32. На інших чемпіонатах Європи українські спортсменки посідали місця з 6 по 14 із 16 можливих.
|
Український гандбол упродовж декількох десятиліть вважався еталоном у світі: збірна СРСР двічі виборювала звання олімпійських чемпіонок (1976, 1980) та чемпіонок світу, а київський «Спартак» 13 разів вигравав Кубок європейських чемпіонів. Втім, всі ці здобутки пов'язували з роботою видатного тренера Ігоря Турчина, після трагічної смерті якого справи в цьому виді спорту пішли на спад. |
Зазначимо, наша команда, попри славні традиції та присутність гравців ще старої «турчинської» школи, так і не змогла жодного разу пробитися на Олімпійські ігри. Щоправда, у 2000 році збірна України підтвердила свій неабиякий потенціал, ставши віце-чемпіоном Європи, а запорізький «Мотор» та київський «Спартак» успішно змагаються в євро кубкових турнірах.
Коли говорять про історію українського гандболу, зазвичай відразу ж згадують про легендарного тренера Ігоря Турчина й епоху київського «Спартака». Але ще до цього була не менш героїчна епоха - час боротьби за гандбол як за вид спорту. Одним із головних «полководців» на цьому фронті був Євген Іванович Івахін, за підручниками якого вчився сам Турчин. |
Аналізуючи розвиток гандболу в Україні, необхідно зазначити організаційно-управлінська система гандболу є сформованою системою олімпійського спорту основними тенденціями розвитку якої є професіоналізація і комерціалізація. Показники розвитку спорту вищих досягнень гандболу в країні обумовлюють необхідність реорганізації і вдосконалення зазначеної системи.
В Україні права на проведення чемпіонату України одноосібно належать Федерації Гандболу України, а організацією чемпіонату займається Комісія з організації і проведення змагань, що входить до структури Федерації Гандболу України.
|
Основною умовою виступів клубів в Чемпіонаті України є виплата внеску за участь і відсутність заборгованостей перед ФГУ. Чоловіча гандбольна Суперліга налічує 10 команд, але більшість з них має фінансові труднощі і тільки 2 клуби відповідають визначенню «професійний клуб». |
Проте проблема сучасного українського гандболу є відсутність стабільного фінансування виду спорту, відповідних організаційних структур та клубів. Відсутність необхідної кількості змагань, низький рівень розвитку дитячо-юнацького спорту, необхідність вдосконалення системи підготовки тренерів і суддів, проведення ефективної реклами і маркетингу.
Слід зазначити, що в жодному з 24 регіонів України, які розвивають гандбол, клубний гандбол цілеспрямовано не розвивається, професійний гандбол не популярний серед представників регіональної влади і бізнесу.
Також відсутні трансляції матчів Суперліги на центральних телевізійних каналах, що пов'язано з низькими телевізійними рейтингами гандболу. В даний момент спортивні програми в ефірній сітці УТН складають 2,6% від загальної кількості програм, а на комерційних каналах транслюються національні чемпіонати закордонних країн («Спорт 1», «Спорт 2», «Планета спорту Україна»).
|
Отже, створення системи регулярних трансляцій кращих матчів, вибір оптимального дня для телепоказів сприятиме підвищенню популярності гандболу, як з боку телеглядачів, так і бізнесменів, і, як наслідок, збільшенню рейтингів показів і формування вартості телевізійних прав. |
Аналіз соціально-економічних і політичних умов в Україні, тенденцій розвитку гандболу на міжнародному й національному рівнях визначили, що основними напрямками реорганізації й удосконалення системи організації й керування гандболом є:
- Створення професійної гандбольної ліги України;
- Місцеве та державне фінансування, а також залучення приватних джерел фінансування, спонсорів;
- Розробка цільової комплексної програми розвитку гандболу, що спрямована на створення нових професійних клубів і виховання талановитих гравців і тренерів;
- Розвиток дитячо-юнацького резервного спорту і спорту вищих досягнень;
- Підвищення результатів у міжнародних змаганнях всіх рівнів.
Завдання на дистанційне навчання?
1)Яке має місце український гандбол на сучасному етапі розвитку світового та європейського спорту; правила призначення штрафного та вільного кидка.
2)Які досягнення українських гандбольних команд.
Завдання присилати викладачу на вайбер, телеграм